Kalapács János bloga
Facebookon is fellelhető írásaiból
- Inkább bízom a fiatalokban, mint a választási eredményekben (diáktüntetés: 2018 febr. 23. Budapest Deák tér 17.30). Posztom a korosztályom (63) megvalósulatlan álmáról szól. Remélem, a fiataloknak muníció. -
Sziasztok!
Talán túlzok, de – egyetértve Tölgyessy Péter egyik tanulmányának bevezető gondolataival -, véleményem szerint, 20-30 év elegendő egy országnak a bizonyításra: A második világháborút követő 15 év után már régen demokrácia volt a vesztes Németország nyugati felén, de Franciaországban is. Elérte minimális célkitűzéseit Olaszország és Finnország. Ázsiában egy komoly háborús válság után Dél-Korea is felzárkózott alig húsz éven belül. Japán meg a nyolcvanas évekre a világ második gazdasági hatalmává vált.
Hazánk ellenben 2010-ben távolabb állt a hozzánk történelmi méretekben legközelebb álló Ausztriától, mint 1990-ben. A demokráciáktól való 20-30 évnyi lemaradásunk alig változott. Az országok többségével összehasonlítva inkább nőtt, mint csökkent a különbség. Minden lényegbevágó politikai és gazdasági eredményünk ellenére sorra előznek meg egykori térségbeli sorstársaink, Szlovákia, Lengyelország, Csehország és a többiek. Észtországban nemhogy demokrácia, de gazdasági csoda született.
Magyarországon évtizedek óta nincsen a lakosság legszélesebb rétegeihez elérő, a gazdasági egyensúlyt megtartó növekedés. Ciklusról ciklusra egymást követték a költségvetési túlköltekezést követő megszorítások és az állandó változtatások. A társadalmunk, a keresztény kultúránk romokban, szinte minden szempontból a perifériára szorultunk. Minimum félmillió emigránst tudunk felmutatni a migránsok pedig szélvész gyorsan átfutnak rajtunk. Eszükbe sem jut nálunk letelepedni.
A magyarországi régiók versenyben vannak az utolsó helyekért
Sehol sincsenek a magyar egyetemek a világrangsorban
Gyermekjóllét: Magyarország a mezőny utolsó negyedében
Csak a görögöket előzzük az esélyegyenlőség uniós rangsorában
Aggódhatnak a nyugdíjasok – Magyarország újabb rangsorban végzett hátul
Egyre jobban kettészakad Magyarország
Minden jó szándékunk, normakövető, törvénytisztelő hajlandóságunk ellenére is ma Magyarországon szinte képtelenség tisztességesen, nyugodtan élni és dolgozni. A túlhúrozott keretek, a maradó ellentmondások, a teljesíthetetlen, agyonszabályozott követelmények között sem a vállalkozás, sem az iskola sem a család nem képes betölteni a szerepét. Ha belefeszülünk, akkor sem.
A hétköznapi életünk nem kiszámítható.
Valami mindig közbejön.
Az egy négyzetméterre jutó napi szomszédsági perpatvarok, a havonta felbukkanó „tocsik”, „kulcsár”„hagyó”, „simicska” szerű panamák, a futball stadionok átadási ünnepségei, hol egy párt pálfordulása, hol a migrációs nemzeti konzultáció, hol az emigráció, vagy éppen a vasárnapi nyitva tartás körül kevert porfelhő vakítja a közvéleményt. Mind, mind elterelik figyelmünket a tényleges problémánkról.
Valami ugyanis kezdetektől hiányzik.
A valódi, tartalommal megtöltött demokrácia.
Vajon mit szúrtunk el?
Egyetlen mondatban összefoglalva, azt gondolom, az elmúlt közel harminc évben a politikai elit itt is, ott is, jobboldalon és baloldalon, a széleken és középen is, túlontúl sok, a civil kurázsi meg vajmi kevés volt ahhoz, hogy egy élhetőbb környezetet teremtsünk magunknak. Ha még két-három mondatot hozzátehetek, akkor a türelmetlenségünket s az egymás iránti bizalom teljes hiányát emelném ki.
Megfigyeltétek már? Minden problémánkat azonnal szeretnénk orvosolni. Makacsul hajtogatjuk a javaslatunkat, miközben egy másodpercre sem figyelünk oda a másikra, a harmadikra. Polgártársaink persze szintén szajkózzák a saját igazukat. Ebből a hangorkánból aztán néhány történelmi másodperc alatt lesz a pártütés, a szakadás, a megosztottság.
Elszállt 28 év s gyakorlatilag semmi sem változott.
Vagy igen?
Többségünk megismerkedett az elesettség, a rászorultság, a szegénység, a munkanélküliség, a bizonytalanság, a kiszámíthatatlanság, közülünk néhányan meg a gazdagság, az oligarchává válás, a dolce vita érzésével.
Ami a felzárkózást, a demokráciát illeti, egy jottányit sem léptünk előre.
Beszerzése érdekében gyakorlatilag minden ellátó rendszert átszerveztünk oda és vissza. Létrehoztunk intézményeket s megszüntettünk, átneveztünk régieket. A hatékonysági mutatószámok nem változtak. Átalakítottuk a teljes politikai rendszerünket. A kommunistákból lett demokraták, a KISZ-esekből átvedlett fiatalok, a föld alól előbújt jogos elégtételt követelők képviselői együttesen olyan ámokfutást rendeztek, amely a világban, de még a sorstársainknak számító országokkal való összehasonlításban is párját ritkítja.
Meddig még?
Más országokhoz barátsággal, nyitottan közeledni és jólétben, hosszútávon fenntartható, biztonságos, nyugodt, körülmények között élni itthon. Magyarországon.
Nem kell ezt sem túlbonyolítani, sem tovább egyszerűsíteni.
Szerintem kevesebb politikára s több civil kurázsira lenne szükség.
Viszont, minden jel arra mutat, hogy a politikusok folytatni kívánják az ördögűző tevékenységüket. Semmi érdemi változás nem várható, sem a parlament összetételében, sem a jobboldal, sem a baloldal célkitűzéseiben. Egymást nyírva civakodnak tovább a hatalomért, a zsíros falatokért és a koncokért.
Továbbá, minden jel arra mutat, hogy tömegméretekben, mi állampolgárok sem kívánunk mozdulni, sem így, sem úgy. Az összes eddigi, közösnek hirdetett kísérlet, mozgalom (ezekről írok még hamarosan), befulladt, elhalt (talán a fideszes polgári körös kezdeményezést és örökségét kivéve, ami viszont ebben a formában hiábavaló, hiszen az ország lakosságának háromnegyede elutasítja, nem ért egyet vele).
Minden jó, ahogy van – gondoljuk. Orbán, Gyurcsány, valaki más? Tök mindegy, csak oldják meg!
Szerintem fel kellene ismernünk végre két alapvetést.
Vegyük észre (1), nem a politikusokon, nem másokon, hanem elsősorban, rajtunk múlik, hogy, mikor, s merre lépünk. Mindig van lejjebb, s még lejjebb, s mindig van út feljebb és feljebb. Rajtunk is múlik, melyiken járunk.
Szerintem, úgy szállt el közel harminc év Magyarország történelméből, hogy közben nem vettük észre (2), mekkora esélyt kaptunk 1990-ben, mekkora esély előtt állunk, még mindig, s változatlanul, hiszen nálunk, szerencsére béke van s viszonylagos nyugalom
Időbe telik
Csatlakozva a véleményt formálók széles internetes táborához, a bejegyzéseimben szeretnék rámutatni a hibáinkra, hogy tanuljunk belőlük. Számtalan, általam fontosnak vélt témában javaslatokat tennék, ha mást nem, azért, hogy vitára ingereljelek. Mert a legnagyobb hiba, szerintem, amit rendre elkövetünk, hogy soha semmilyen, az országunk jelenét, jövőjét érintő alapkérdésben (önkormányzatiság, oktatás, egészségügy, nyugdíj…..felzárkózás?, konszolidáció?, átmenet?, reformok?) nem hagyunk magunknak elég időt arra, hogy kihordjuk a vitáinkat s valamiféle egyezségre, nemzeti minimumra jussunk. Helyette azonnal mindenbe belecsapunk, aztán az adok-kapok nevű játékban mindent egyre jobban összekutyulunk.
A vitákra kirótt időt, ügyes módszerekkel le lehet rövidíteni, de nem lehet megspórolni.
--------------
Zavaros ritmusában a gondolat is motyog…
szavakkal a nyelv botol,
hogy belém sűrűsödött a gond:
ki-be hatalma s ütemén a bal-jobb
bajra hí’, mert számlálhatatlan
titkaival csalódott a kor — (szőke)
Nehéz megjósolni már- mi az irány, hiszen minden van és semmi nincs, ilyetén a gondolati fogalmak nem is irányulhatnak a megértés és a magyarázat feladatára, hiszen problémát felvetni, amikor ezer más probléma köt le, nem is lehet... megvitatni a semmit meg minek. Így lettem pesszimista, a jövőt illetőleg... János igazad van, de... miként is az értelmes emberek kezdenek elemezni a semmin, közben a valóság trágyadombján elkapirgálhatnak a kakaskodók, a figyelem ekként, máris elterelődik a mindennapokat érintő kérdésektől. Ilyenkor kell (kellene) résen lenni...
Jó az írás, ezzel nincs is semmi baj! Jól is írod: "Az egy négyzetméterre jutó napi szomszédsági perpatvarok, a havonta felbukkanó „tocsik”, „kulcsár”„hagyó”, „simicska” szerű panamák, a futball stadionok átadási ünnepségei, hol egy párt pálfordulása, hol a migrációs nemzeti konzultáció, hol az emigráció, vagy éppen a vasárnapi nyitva tartás körül kevert porfelhő vakítja a közvéleményt." - és Te is leírod, amit én is szoktam mondani (le is írtam itt fentebb... "Mind, mind elterelik figyelmünket a tényleges problémánkról." Mélységesen egyetértünk, ám egy kérdés csak, hol is a demokrácia...? Mert: "Átalakítottuk a teljes politikai rendszerünket. A kommunistákból lett demokraták, a KISZ-esekből átvedlett fiatalok, a föld alól előbújt jogos elégtételt követelők képviselői együttesen olyan ámokfutást rendeztek, amely a világban, de még a sorstársainknak számító országokkal való összehasonlításban is párját ritkítja." - írásodból látva, csak egy miatt vagyok nyugodtabb, hogy Te sem a köntörfalazást választottad, így talán (lehet sokan és egyre többen...) gondolkozhatunk a más- talán jobb utakról, jövőnket illetőleg! - de "Valami mindig közbejön." Példának egy (ami nekem fájó): Átruházni „valamire” a felelősséget, ami nem létezik, csakhogy erkölcstelenségeiket (mint azt teszi a hatalom most), rossz szokásaikat összhangba hozzák az emberek különböző elképzeléseivel, amelyeket a jóról alkottak, csak - mint módszer arra, hogy isteni irányba próbálta módosítani....
Miképpen a hatalom – a Fidesz-KDNP:
Ostobán és tájékozatlanságukat fitogva fújnak, fújnak mint a veszett macska – mivel látvány-dallamain visszahatásokat keltve - a jelent és a majdanit összemosva ellenkezést kifejezni, ellenségességet szítani (ó be keresztényi) is kész e két nagy-keresztény, bár némelykor, mint náluk szokás már – gondolati kuszaságukat így foltozzák ránk.
…ily ellentétek oldanák fel az utolsó éveiket?
Merthogy a választásért (a győzelemért) mindent: hogy a tudat telíthetetlen tárában fölgyűlt tapasztalat- csak és mindig - rideg számítással késztethet számadásokra?
Hogy lehetne másként is? – fejükben meg sem fordul ma… az öregedés, a betegségekkel járó gondok, fájdalmak, új félelmek (amit épp ők generálnak) és utcán… és kisemmizetten.
...csak mert elvonnák még azt a kis segítséget is? – amivel „könnyít” az egyén magán, hogy hangulatában esetleg láthatná talán az életet szebbnek, ami fájóbbá lett és ebben a Fidesz-KDNP testvériség nagyban benne!
– egy szart, de legyenek átkozottak, hogy a kirakatért a segítő kezet is megtagadnák már!
A vallás vaskorát azért már mégse vezessék be! Azzal a történelemben nagyon sokszor eljutottunk már a semmiig, a teljes kifosztottság érzéséig. Mint most is (lám! - vallás nélkül is)!
Szőke Emil:
megcsalatva
Csak bajt hoztam magamra, s másra-
rendváltással gabalyodott e lélek önmagára,
tudta határát a rövid-szeretetnek
gyászos ágain a lét,
megbánásra lármázva.
A múlttól búcsút sem vehetett…
Megcsalatott már e nép,
kiforgatva, pányvázva,
újjá sem született, kedvessé sem lett…
Mint mindenféle hányt-vetett portéka,
amúgy, e léttel megvetőleg:
a közből is kilakva!
Legalább nem mondhatja, hogy jó meg nem siratta —
(Gérard Biard)
2018. 02. 16.